Biscotti’nin Tarihçesi

Yıllardan beri var olan bir lezzet

Latince’de iki kez pişirilmiş bir tür gevrek anlamına gelen Biscotti, Roma İmparatorluğu’na dayanan tarihiyle yıllardır süregelen bir lezzettir. İtalya üç tarafı sularla çevrili bir ülke olduğundan, en yaygın meslek denizcilikti. İtalyan askerleri için uzun deniz seferlerine dayanabilecek bir besine ihtiyaç vardı. Dönem dönem unutulsa da Rönesans sonrası Prato’da yaşayan bir fırıncı tarafından “cantucci” adıyla tekrardan yapıldı ve Toskana şehrinde, İtalyanların meşhur şarabı Vin Santo ile servis edilmeye başlandı. O zamanlarda yalnızca badem içeren ve ömrünün daha uzun olması için kurutulan Biscotti’lerin içine artık çok farklı tatlar ekleniyor.

hafif bir tatlı

orijinali bademli olan bu tatlının bir çok çeşidi bulunuyor

“Biscuit” ve “Cookie” kelimelerinin birleşiminden oluşan Biscotti; bademlisi, fındıklısı, karışık kurutulmuş meyvelisi olmak üzere birçok çeşidi bulunan bir kurabiyedir. İtalya’da en çok bademli versiyonu yapılan bu kurabiyenin en belirgin özelliği de boyunun eninden uzun çubuk şeklinde olmasıdır. Biscotti, alışılagelen Türk kurabiyelerinden farklı olarak daha kuru ve gevrek bir yiyecektir. Oldukça uzun ömürlü olması iki sefer pişirilmesinin bir getirisi olarak düşünülebilir.

hem doyurucu
hem leziz

Avrupa’dan Gelen Beş Çayı Atıştırmalığı

Kökeni İtalya’da”Cantucci” olarak bilinen bu kurabiyeler, baş döndüren lezzetiyle tüm dünyada adını duyurmayı başarmıştır. Biscotti, zengin malzemelere sahip olduğundan dolayı oldukça doyurucu bir yiyecektir. Biscotti; çay, kahve, süt ve şarap gibi pek çok içecekle atıştırmalık olarak tüketilebilmesinin yanında, dilerseniz akşam yemeğinden sonra tatlı olarak size eşlik edecektir. Yediden yetmişe herkesin severek yediği, çocukların bayıldığı bu kurabiyelerin enerjinize enerji katacağı kesin.